Fotowoltaika

Zadzwoń i umów sie na spotkanie z naszym doradcą

Finansowanie Fotowoltaiki

Finansowanie Paneli Fotowoltaicznych

​ ​

Pozyskiwanie energii elektrycznej z promieniowania słonecznego wymaga wysokiego początkowego wkładu finansowego, jednak cała inwestycja zwraca się już nawet po 7 latach. W perspektywie 25 lat to oszczędność na poziomie kilkudziesięciu lub nawet kilkuset tysięcy złotych. W obliczu rosnących cen prądu z sieci jest to zmiana, którą warto przekalkulować i rozważyć.

Instalacja fotowoltaiczna kosztuje niemało. Trzeba liczyć się z wydatkiem 25 -70 tys. zł . Można tę sumę zapłacić przy użyciu własnych środków albo zaciągnąć kredyt, który pozwoli pokryć większość kosztów związanych z zainstalowaniem na dachu paneli fotowoltaicznych.

Zacznij zaoszczędzać już teraz – zadzwoń do naszego doradcy oraz dowiedz się więcej

Kredyt ratalny

Kredyt na Fotowoltaikę może mieć formę Kredytu gotówkowego lub Firmowego. Zobowiązanie to charakteryzuje się tym, że pozyskane dzięki niemu pieniądze mogą być wydatkowane właściwie w dowolny sposób.

Nie ma ograniczeń w tym zakresie, dlatego kredytobiorca jak najbardziej może potraktować kredyt gotówkowy na zakup paneli słonecznych jak kredyt na fotowoltaikę.

Aby uzyskać kredyt gotówkowy, konieczne jest – tak jak w przypadku kredytu ratalnego –dopełnienie formalności związanych z wnioskowaniem o niego w wybranym banku oraz spełnienie wymagań dotyczących wiarygodności kredytowej. Kredyt gotówkowy może być droższym rozwiązaniem niż wzięcie paneli fotowoltaicznych na raty.

 Zalety kredytu na fotowoltaikę:

 • brak konieczności angażowania własnego kapitału – kredyty udzielane są nawet na 100%  kosztów realizacji inwestycji w panele fotowoltaiczne;
 • oferowanie niższej prowizji za udzielenie celowego kredytu 
 • niskie raty miesięczne dzięki możliwości rozłożenia płatności nawet na kilkanaście lat;
 • uzyskanie błyskawicznej decyzji kredytowej;
 • preferencyjne oprocentowanie kredytów na fotowoltaikę.

Leasing

Leasing na fotowoltaikę przeznaczony jest dla osób, które mają dobrą historię kredytowania w BIK-u (Biurze Informacji Kredytowej) oraz wystarczająco wysoką zdolność kredytową. Jeśli wymagania są spełnione, klient może podpisać umowę z bankiem i wziąć na raty panele fotowoltaiczne.

Jest to jedna z najpopularniejszych, oprócz kredytu, ze sposobów sfinansowania zakupu paneli fotowoltaicznych jest wzięcie ich na raty. Fotowoltaika na raty jest prostym rozwiązaniem, jeśli inwestor nie ma własnych oszczędności. Firmy oferujące panele współpracują z bankami i dają swoim klientom możliwość takiego finansowania Przez cały czas trwania leasingu przedmiot umowy pozostaje własnością leasingodawcy, podczas gdy leasingobiorca korzysta z niego do swoich celów gospodarczych, płacąc opłaty leasingowe. Dodatkowo, forma ta umożliwia wpisanie płaconego czynszu w koszty uzyskania przychodu. Do niezaprzeczalnych zalet leasingu należy fakt uproszczonej procedury i spełnienie minimalnych wymogów formalnych. Nie jest konieczne dodatkowe zabezpieczenie. Pozwala on więc na szybkie uzyskanie finansowania instalacji fotowoltaicznej wraz z usługą montażu.

Korzyści leasingu instalacji fotowoltaicznej:

 • możliwość montażu instalacji bez wkładu własnego
 • pokrycie kosztów nabycia sprzętu przez raty leasingowe
 • zmniejszenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców
 • przynoszący zysk system fotowoltaiczny – oszczędności wynikające z produkcji własnej energii elektrycznej pokryją kwotę raty leasingu
 • uniknięcie zbędnej biurokracji – jedna faktura na miesiąc (bez potrzeby prowadzenia ewidencji środków trwałych, amortyzacji czy inwentaryzacji)
 • możliwość rozłożenia podatku Vat na raty (podatek VAT jest finansowany przez leasingodawcę)
 • zaliczenie leasingu operacyjnego do składników majątkowych leasingodawcy

Dotacje

„Mój Prąd”

Program  został zapowiedziany w Polsce 23 lipca 2019 roku przez premiera Mateusza Morawieckiego. W jego ramach każdy właściciel nowej instalacji fotowoltaicznej może liczyć na uzyskanie dotacji bezzwrotnej w kwocie 5000 zł dla postawionej instalacji. Wzięcie udziału w programie „Mój prąd” opiera się na kilku zasadach:

 • wysokość dotacji – 5000 zł,
 • dotacja bezzwrotna,
 • dotacja przeznaczona wyłącznie dla osób fizycznych,
 • maksymalna wielkość instalacji 10 kWp.

Organem zarządzającym programem „Mój Prąd” jest Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego całkowity budżet wynosi zaś 1 mld zł, czyli może z niego skorzystać około 200 000 rodzin. Właściwie pomoc rządowa w niniejszym programie oferuje zwrot do 50 proc. kosztów założenia instalacji fotowoltaicznej, ale do maksymalnej kwoty wspominanych 5 tys. zł.

Zalety i wady finansowania z wykorzystaniem dotacji i dofinansowania rządowego oraz unijnego

Finansowanie inwestycji w panele fotowoltaiczne i ich instalowanie na dachach domów jednorodzinnych z wykorzystaniem dotacji i dofinansowania rządowego oraz unijnego jest bardzo korzystne.

Można dzięki niemu otrzymać albo preferencyjną pożyczkę, z oprocentowaniem na poziomie 1–2 proc. w skali roku, albo bezzwrotną dotację, np. 5 tys. zł, na realizację systemu fotowoltaicznego w swoim domu. Wadą dofinansowań i dotacji jest to, że beneficjent musi spełnić wiele warunków, aby skorzystać z danego programu pomocowego.

Problematyczne są formalności, jakich trzeba dopełnić w ramach starania się o taką pomoc finansową. Wnioski i załączniki do wniosków o dofinansowanie są skomplikowane, zajmują wiele stron. Specjaliści z którymi w tej dziedzinie współpracujemy kładą bardzo duży nacisk nie tylko na odpowiednie uzupełnienie wymaganej dokumentacji, ale również na uzyskanie z tego tytułu największą szanse przyznania dotacji.  Dzięki temu mają Państwo pewność, że wniosek został w 100% dobrze przygotowany. 

Adres

54-001 Wrocław

ul. Stanisławowska 47

Telefon

tel. 727 936 256

 

Biuro czynne

Pon. – Piąt.:  08.00 – 20.00

Sobota: 09.00 – 16.00

Programy rządowe oraz samorządowe

„Czyste Powietrze”

We wrześniu 2018 roku ruszył program Czyste Powietrze. Ma on potrwać do 2029 roku, przy czym okres podpisywania umów upływa 31 grudnia 2027 roku. Jego głównym celem jest zmniejszenie lub uniknięcie emisji płynów i innych zanieczyszczeń, które do atmosfery wprowadzają domy jednorodzinne Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej kieruje również do gospodarstw domowych program „Czyste Powietrze”, polegający na dofinansowaniu zakupu paneli fotowoltaicznych w kwocie od 7 do 53 tys. zł.

Do warunków podstawowych, które trzeba spełnić, aby uzyskać wsparcie należą:

 • wymiana starego pieca i kotłów na paliwa stałe na nowe źródła ciepła spełniające wymogi programu (dla budynków istniejących)
 • zakup i montaż nowego źródła ciepła spełniającego wymogi programu, tj. kolektorów słonecznych i instalacji fotowoltaicznej (dla budynków nowo budowanych)

Instytucją odpowiedzialną za nabór wniosków jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (WFOŚiGW), właściwy terytorialnie dla miejsca położenia nieruchomości objętej wnioskiem o dofinansowanie. Ponadto, istnieje możliwość 100% dofinansowania kosztów mikroinstalacji fotowoltaicznej i kolektorów słonecznych, ale wyłącznie w formie pożyczki w ramach pozostałych kosztów kwalifikowanych. Maksymalny okres finansowania wynosi 15 lat. Oprocentowanie pożyczki/kredytu wynosi nie więcej niż WIBOR 3M + 70 pkt bazowych i nie mniej niż 2% rocznie. 

 

 

Translate »